Betlejemskie Światło Pokoju

Harcerki i harcerze przekazują Betlejemskie Światło Pokoju.

lampion-bsp

    „Światło służby” to hasło tegorocznego Betlejemskiego Światła Pokoju. Chcemy w nowonarodzonym Jezusie zobaczyć Syna Człowieczego, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć. (por. Mk 10,45)

    Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Ostródy 18 grudnia 2020 roku. Odebrali je ostródzcy instruktorzy z rąk przedstawicieli władz Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP – druhny Katarzyny Dutkowskiej i druha Adama Pyjora. Harcerki i harcerze przekażą je do lokalnych instytucji i placówek, by w ten symboliczny sposób podkreślić znaczenie Służby, która w dobie pandemii tak bardzo zyskała na znaczeniu.

    Wszystkich mieszkańców, którzy chcieliby zabrać Betlejemskie Światło Pokoju do swoich domów zapraszamy do kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ostródzie.

 

    W imieniu wspólnoty harcerskiej życzymy, aby zbliżające się święta Bożego Narodzenia przyniosły Państwu spokój i radość bycia z najbliższymi.

Komenda Hufca ZHP Ostróda

 
Historia

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.